Tujų genėjimo laikas ir patarimai
Tujos, arba gyvenamieji krūmai, yra populiarūs pasirinkimai Lietuvoje, kai kalbama apie gyvatvores, kraštovaizdžio formavimą ir estetiką. Jų genėjimas yra svarbi priežiūros dalis, užtikrinanti, kad augalai būtų sveiki ir atrodytų gražiai. Šiame straipsnyje aptarsime, kada ir kaip genėti tujas, taip pat pateiksime keletą naudingų patarimų šiuo klausimu.
Kada genėti tujas?
Genėjimo laikas priklauso nuo tujos rūšies ir norimų rezultatų. Pagrindiniai genėjimo laikotarpiai yra pavasaris ir ruduo.
1. Pavasarį: Geriausia genėti tujas balandžio pabaigoje – gegužės pradžioje, prieš prasidedant aktyviam augimui. Venkite genėti, kai yra šalta, kad nesužeistumėte augalo.
2. Ruduo: Rudens genėjimas gali būti atliktas nuo rugsėjo iki spalio. Šiuo laikotarpiu tujos yra mažiau aktyvios, todėl genėjimas gali išvengti streso augalui.
3. Vasara: Jei reikia vykdyti kosmetinius genėjimus, vasarą, po aktyvaus augimo laikotarpiu, galima šiek tiek apgenėti tujas, kad jos išlaikytų norimą formą.
Genėjimo tipai
Yra keletas skirtingų genėjimo tipų, kuriuos galite naudoti priklausomai nuo situacijos:
- Formuojantis genėjimas: Tai apima tujų formos ir dydžio reguliavimą. Reikėtų tai daryti pavasarį, kai augalas yra ramybės būsenoje.
- Kosmetinis genėjimas: Tai leidžia pašalinti negyvas ar pažeistas šakas, kas yra ypač svarbu užkirsti kelią ligoms. Tokį genėjimą galima atlikti šiltuoju metų laikotarpiu.
- Radikalus genėjimas: Tai apima didesnį šakų kirpimą, kad augalas būtų atjaunintas. Tai dažniausiai atliekama vėlyvą rudenį arba ankstyvą pavasarį.
Genėjimo procedūra
Genėjimo procesas yra svarbus, norint užtikrinti, kad tujos išliktų sveikos. Štai keletas žingsnių, kurių reikėtų laikytis:
1. Pasiruošimas: Pasirinkite tinkamus įrankius, tokius kaip aštrūs genėjimo žirklės, kad nepažeistumėte augalo. Prieš pradėdami, būtinai dezinfekuokite įrankių peilius.
2. Pašalinkite negyvas ir sergančias šakas: Pradėkite nuo šakų, kurios yra negyvos, pažeistos ar sergančios. Tai padės išvengti ligų plitimo.
3. Formavimas: Po to, kai pašalinsite visas nereikalingas šakas, pereikite prie formavimo. Stenkitės išlaikyti natūralią tujų formą, nesukurdami per daug statinių linijų.
4. Laikykitės saiko: Genėkite atsargiai, nepašalinant per daug šakų vienu metu. Geriausia nepašalinti daugiau nei 1/3 augalo iš oro.
Patarimai, kaip genėti tujas
- Genėjimo laikotarpiu stebėkite orų prognozę: Venkite genėjimo, kai artėja šalnos ar lietūs, kad augalas nenukentėtų.
- Nepalikite skausmo taškų: Genint tujas, stenkitės palikti šakirpimo taškus lygius, kad vanduo nesikauptų ir nekeltų pelėsių.
- Atlikite patikrą: Po genėjimo, apžiūrėkite tujas, kad įsitikintumėte, jog viskas buvo atlikta teisingai. Jei matote pažeidimus, juos galima prireikus pakoreguoti.
Pabaigai
Tujų genėjimas yra svarbus aspektas, padedantis palaikyti jų sveikatą ir grožį. Laikydamiesi šių patarimų ir žinodami, kada ir kaip genėti, galėsite užtikrinti, kad jūsų tujos atrodys nuostabiai ir bus sveikos. Rūpinimasis šiais augalais jūsų sodui suteiks ne tik estetiką, bet ir ilgaamžiškumą.